Akrodermatitis Enteropatika Nedir? Belirtileri Nelerdir?

 Akrodermatitis Enteropatika, kalıtımsal olarak çinko eksikliğinin görüldüğü bir hastalıktır. Bağırsaklarda çinko emilim bozukluğu olması sonucu çinko eksikliği ortaya çıkar.

Hastalık; geçmeyen ishal, kellik, tırnak deformiteleri, periorifisyal (ağız, göz, burun delikleri, anüs ve genital bölge çevresinde görülen) ve el-ayaklarda kabarık döküntülerle seyreden nadir bir hastalıktır. Hastalığın erken döneminde beyin dış zarında incelme meydana gelir ve buna bağlı sinirlilik ve huzursuzluk görülür.

Akrodermatitis Enteropatika, ototzomal resesif kalıtım gösterir. Yani ebeveynlerden biri hastalıktan muzdaripse çocuğun hastalığa yakalanma riski %50'dir. Kadın ve erkeklerde aynı oranda görülür.

Akrodermatitis Enteropatika, genellikle yeterli miktarda anne sütü alan bebeklerde belirti vermez. Fakat çeşitli nedenlerle anne sütü ile beslenemeyen bebeklerde doğumdan birkaç hafta sonra belirtiler ortaya çıkar. Anne sütünde bulunan çinko miktarı düşük olduğu durumlarda da belirtiler erken dönemde görülmeye başlar.

Çinko takviyesi yapıldığında % 100 oranında belirtiler kaybolur. Bununla birlikte, uygun çinko takviyesi yapılamadığı durumlarda akrodermatitis enteropatika genellikle hayatın ilk birkaç yılında ölümle somuçlanır.

Tedavi edilmeyen bebeklerde, ciddi büyüme geriliği, cilt iltihabı, kellik, ikincil bakteri ve mantar enfeksiyonları ve nörolojik ve davranışsal değişiklikler görülür. Bununla birlikte, tüm bu belirtiler uygun çinko tedavisi ile tamamen iyileşir.

Akrodermatitis Enteropatika Hastalığında Görülen Belirtiler

Akrodermatitis enteropatika hastalığında görülen belirtiler, genellikle bebeğin sütten kesildiği dönemde kademeli olarak ortaya çıkar. Belirtiler şunları içerir:

  • Hafif ya da ciddi ishal ile kendini gösteren yağlı dışkılama.
  • Ağız, anüs ve gözler gibi vücut açıklıklarının çevresindeki cilt ve dirsek, diz, elve ayaklardaki cilt iltihaplanır.
  • Deri lezyonları genellikle kabarcıklar şeklinde olup kuruduktan sonra sedef hastalığı benzeri bir görünüm kazanır.
  • Tırnak çevresindeki cilt de iltihaplanabilir ve beslenme bozukluğu nedeniyle tırnak yapısı bozulabilir.
  • Saçlar, kaşlar ve kirpikler tamamen dökülebilir.
  • Göz iltihabı sık görülür.

Akrodermatitis Enteropatika Tedavisi

Tedavide yukarıda da söz edildiği gibi çinko verilir. Çinko sülfat ya da çinko glukonat günde 1-3 mg/kg olarak ağızdan verilir. Belirtiler çok ciddi ise başlangıçta damardan tedavi uygulanır. 5-10 gün içerisinde tedaviye cevap alınmaya başlanır. Tedavi ömür boyu sürdürülür.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Peabody Resim Kelime Testi Nedir?

İfade Edici Dil Nedir?