Alıcı Dil Nedir? Nasıl Gelişir?

 Dilin kullanımı ile ilgili iki ana bileşen vardır. Bunlardan ilk olarak gelişen bileşen alıcı dil, sonrasında gelişen ise ifade edici dildir. Bu yazımızda alıcı dil konusunda temel bilgiler vermeyi hedefliyoruz.

Alıcı dil; sözel uyaranların kulak yoluyla alınması, beyindeki ilgili merkezde işlendikten sonra anlaşılması olarak tanımlanabilir. Alıcı dil konuşmanın öğrenilebilmesi için temel şarttır.

Alıcı dilin gelişebilmesi için bir bebeğin önce dikkatini konuşulanlara yöneltebiliyor olması gerekir. Dikkatini yöneltemeyengöz teması kuramayan çocuklarda bu yüzden konuşma gecikmekte ve bazan hiç gelişememektedir.

Küçük bebekler ilk önce jestlerle sözcükler birlikte kullanıldığı zaman anlayıp tepki verebilirler. Zaman geçtikçe jestlerden bağımsız olarak sözcükleri ve cümleleri anlayıp uygun tepkileri vermeye başlarlar.

Çocuğun konuşmayı öğrenebilmesi için alıcı dil becerilerinin belli bir seviyeye ulaşması gereklidir.  O nedenle kendisiyle yeterince konuşulmayan iletişim kurulmayan çocuğun doğal olarak alıcı dili yavaş ilerleyecek ve konuşması da gecikecektir.

Çocuğun alıcı dilini geliştirilmek için onunla ne kadar çok konuştuğumuzdan çok nasıl konuştuğumuz önemlidir. Bazen söylenilen tek bir cümle saatlerce konuşmaktan çok daha etkili olabilir. Çok küçük bebeklerle konuşurken uzun cümleler kurmaktansa kısa anlaşılır cümleleri jestlerle birlikte kullanmak çok daha faydalı olacaktır. Örneğin acıktın mı? şeklinde kısa ve net bir şekilde sorumuzu sorarken elimize yemek yiyor gibi bir jest yapma çok etkili olabilir.

Çocuğun alıcı dilini geliştirmek için gün içersinde bunun için ayrı bir zaman ayırmamız gerekmiyor.  Gündelik olaylar içersinde çok rahatlıkla ona destek olmamız mümkün. Örneğin yemek yerken yedikleri ile ilgili, banyoda iken banyoyla ilgili konuşabiliriz. Konuşurken jestleti kullanmak onun dil gelişimini hızlandıracaktır.

İfade Edici Dil Nedir? bilgi almak için tıklayın

Alıcı dil gelişimini ölçen Peabody Testi ile ilgili bilgi almak için tıklayın.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Güllaç Tarifi

İrmik Helvası Tarifi